ZARZĄD KOŁA SEP NR 13
przy
Cieple Kaliskim Sp. z o.o.
zorganizował wyjazd szkoleniowy
do
"Elektrowni Wodnej Żarnowiec"
położonej w miejscowości Czymanowo nad Jeziorem Żarnowieckim
w terminie 22 - 25.05.2014
W dniach 22-25 maja członkowie koła SEP nr 13 byli na wyjeździe szkoleniowym w Elektrowni wodnej Żarnowiec. Dziewięcio-osobowa grupa zwiedzała elektrownię i zapoznawała się pracą zainstalowanych tam urządzeń mając możliwość „dotknąć” stosowanych tam urządzeń i technologii.
Zwiedzając obiekt mieliśmy możliwość zapoznać się z historią elektrowni, zwiedzając różne poziomy budowli. Mogliśmy obejrzeć najbardziej strzeżone miejsca obiektu, dowiedzieć się z jakimi problemami technicznymi boryka się obsługa, oraz jak ważna dla jest to elektrownia dla systemu energetycznego kraju.
Fot. 1 Zwiedzanie obiektu – tablice informujące o położeniu elektrowni oraz budynek główny elektrowni.
Elektrownia Wodna Żarnowiec zlokalizowana jest nad Jeziorem Żarnowieckim w województwie Pomorskim na północy Polski w odległości około 15 km od Morza Bałtyckiego. Elektrownia budowano w latach 1975 -1985, uruchomiona w 1983r. Jest największą tego typu elektrownią w Polsce.
Zmodernizowana w 2006 roku posiada łączną moc generacyjną 700 MW, a przy pracy pompowej pobiera z systemu około 800 MW. Elektrownia w Żarnowcu wchodzi w skład PGE Energie Odnawialna S.A. z siedzibą w Warszawie. Elektrownia Wodna Żarnowiec jest elektrownią szczytowo-pompową, wyposażoną w cztery odwracalne, usytuowane pionowo hydrozespoły (turbiny typu Francis, generatory synchroniczne) o nominalnej mocy 179 MW, w systemie pracy generatorowej i 210 MW w systemie pracy pompowej. Praca tych zespołów ustala globalny charakter pracy elektrowni, decydując o jej wielkim znaczeniu dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).
Fot. 2 Zwiedzanie obiektu – PGE Energie Odnawialna S.A.
Do głównych zadań Elektrowni Wodnej Żarnowiec należy zapewnienie bezpiecznej pracy KSE poprzez:
W czasie pobytu na Pomorzu był czas na spotkanie z członkami koła SEP przy elektrowni, w czasie którego mogliśmy wymienić się opiniami zawodowymi, oraz porozmawiać również o urokach okolic Czymanowa, gdzie można zwiedzać gotyckie zabytki średniowiecza. My również przedstawiliśmy nasze rodzinne strony zachwalając zabytki Kalisza i okolic. Wyjazd był bardzo udany, pozwolił na zacieśnienie więzi pomiędzy uczestnikami wyjazdu, a także zawrzeć nowe znajomości. Należy również wspomnieć o pięknej pogodzie, która pozwoliła na kąpiel w Bałtyku.
Fot. 3 Korona zbiornika górnego elektrowni - Czymanowo (sztuczne jezioro) o powierzchni 122ha i pojemności 13 milionów metrów sześciennych wody.
Fot. 4
Fot. 5 Rury , które łączą zbiorniki : górny i dolny.
Fot. 6 Linie przesyłowe
Fot. 7 Wirnik turbiny/pompy
Fot. 8 Wnętrze wirnika turbiny/pompy
Fot. 9 Wspólne zdjęcie w Bałtyku.
Fot. 10 Baza noclegowa w ładnej willi w Krokowej.