STOWARZYSZENIE ELEKTRYKÓW POLSKICH ODDZIAŁ KALISKI
Oddział Kaliski SEP wspólnie z Wielkopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa w Poznaniu zorganizował w dniu 19 września 2016 r. seminarium szkoleniowe nt. "Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach i liniach wysokiego napięcia”.
Zakres tematyczny szkolenia obejmował: „Instalacje wysokiego napięcia – stan ochrony przeciwporażeniowej w stacjach i liniach elektroenergetycznych oraz zasady doboru i instalowania wyłączników różnicowoprądowych”.
Fot. 1 Powitanie uczestników spotkania przez Prezesa Kol. Zenona Zgardę
Wykładowcą był dr hab. inż. Stanisław Czapp – Pracownik i Absolwent Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. Na tym Wydziale w 2002 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a w roku 2010 doktora habilitowanego. Jego działalność naukowa związana jest z instalacjami i urządzeniami elektrycznymi, oświetleniem elektrycznym, a w szczególności z ochroną przed porażeniem prądem elektrycznym. Jest autorem wielu artykułów, referatów i opracowań oraz ekspertyz i opinii w tym zakresie.
Fot. 2 Seminarium szkoleniowe - dr hab. inż. Stanisław Czapp
Fot. 3 Seminarium szkoleniowe - dr hab. inż. Stanisław Czapp
Przedstawił wymagania norm w zakresie ochrony przeciwporażeniowej w stacjach elektroenergetycznych wysokiego napięcia oraz liniach elektroenergetycznych wysokiego napięcia. Omówiono ochronę podstawowa oraz ochronę przy uszkodzeniu, a także zasady sprawdzania instalacji uziemiającej.
W zakresie wyłączników różnicowoprądowych scharakteryzował rodzaje i podstawowe parametry wyłączników różnicowoprądowych oraz kryteria ich doboru. Omówił zasady odbezpieczania wyłączników różnicowoprądowych, ich koordynacji z ogranicznikami przepięć oraz działanie przy prądach odkształconych. Wymienił obwody, w których instalowanie wyłączników różnicowoprądowych jest obowiązkowe, a w których niezalecane.
Fot. 4 Uczestnicy seminarium
Fot. 5 Uczestnicy seminarium
Uczestnikami byli, podobnie jak na poprzednich wykładach członkowie SEP-u, Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Poznaniu, tj.: projektanci, inspektorzy nadzoru, kierownicy budów, pracownicy z eksploatacji energetyki zawodowej oraz młodzi adepci zawodu inżyniera elektryka, zatrudnieni w firmach z południowej wielkopolski (Kalisz, Ostrów, Kępno, Krotoszyn ,Jarocin, Turek).
Uczestnicy z dużym zainteresowaniem i aktywnością wysłuchali wykładu, z uznaniem odnieśli się do sposobu przekazania treści merytorycznych oraz nawiązania bezpośredniego kontaktu ze słuchaczami podczas wykładu jak i w trakcie przerw.
W trakcie przerwy bardzo obszernego wykładu nie zabrakło gorących dyskusji. W trakcie tych rozmów uczestnicy seminarium posiłkowali się kawą lub herbatą przegryzając słodkimi przysmakami.