***

ZARZĄD KOŁA SEP NR 3

przy

ORANGE POLSKA

zorganizował wycieczkę techniczno - turystyczną

do

Grodu Kopernika w Toruniu

w dniu 31 maja 2014



W godzinach rannych ostatniego dnia maja 2014 r. grupa 15 członków Koła nr 3 wyjechała na jednodniową wycieczkę do grodu Kopernika. Po drodze zatrzymaliśmy się w miejscowości Strzelno. Zwiedziliśmy tam Rotundę św. Prokopa oraz Kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny.

Rotunda świętego Prokopa w Strzelnie to największa romańska świątynia w Polsce zbudowana na planie koła. Budowla wykonana została z granitowych ciosów kamiennych, z późniejszymi elementami z cegły. Do rotundy, pełniącej funkcję nawy, przylegają:od strony wschodniej – prezbiterium na planie kwadratu, przekryte sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Należy nadmienić, że jest to jedyna na świecie romańska świątynia z czworokątnym prezbiterium, od północy – dwie małe apsydy.

Fot. 1 Rotunda świętego Prokopa w Strzelnie

Następnym zwiedzanym zabytkiem był Kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny w Strzelnie – trójnawowa bazylika z transeptem i zamkniętym apsydą prezbiterium. Budowę kościoła z granitowych kostek rozpoczęto w XII wieku i ukończono dopiero w połowie XIII wieku. W 1216 miała miejsce jego uroczysta konsekracja.

Do najcenniejszych i najbardziej znanych zabytków znajdujących się w bazylice należą romańskie kolumny. W sumie jest ich siedem. Przy nawie głównej – 4, w tym dwie pokryte płaskorzeźbami i jedna ornamentem śrubowym, dwie duże w kaplicach przy prezbiterium i jedna mała w kaplicy św. Barbary, ozdobiona ornamentem roślinnym.

Fot. 2 Uczestnicy wycieczki przed Rotundą świętego Prokopa oraz Kościołem Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny w Strzelnie

W godzinach południowych dotarliśmy do Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika położone we wsi Piwnice w gminie Łysomice oddalone od Torunia około 5 km. Jest to największe w Polsce obserwatorium astronomiczne służące obserwacji kosmosu, badaniom naukowym, popularyzacji wiedzy o wszechświecie. Najważniejszym instrumentem, unikalnym w Europie środkowo-wschodniej jest 32 m teleskop, który uczestniczy w światowej sieci VLBI. Aktywność naukowa obejmuje badania różnych obiektów astrofizycznych: kwazarów, radiogalaktyk, pulsarów, maserów międzygwiezdnych i układów planetarnych.

Radiowa interferometria wielkobazowa (VLBI) to jedna z najbardziej zaawansowanych technik obserwacji astronomicznych pozwalająca na tworzenie najdokładniejszych obrazów obiektów w kosmosie. Realizacja tej techniki wymaga jak najściślejszej współpracy radioteleskopów na całym globie. Radioteleskopy Centrum Astronomii UMK uczestniczą w tym międzynarodowym przedsięwzięciu od blisko 30 lat. W Europie współpraca ta jest koordynowana przez konsorcjum pn. European VLBI Network (EVN) skupiające wszystkie obserwatoria radioastronomiczne na kontynencie.

Fot. 3 Uczestnicy wycieczki na tle radioteleskopu

Po obiektach obserwatorium oprowadzał nas i objaśniał prof. dr hab. Andrzej Strobel.

Fot. 4 Uczestnicy wycieczki z prof. dr hab. Andrzejem Stroblem w obserwatorium

Następnie udaliśmy się do Torunia jednego z najstarszych miast w Polsce. Prawa miejskie otrzymał w 1233 r., będąc jednocześnie pierwszym miastem założonym przez Krzyżaków. Jako stary gród jest jednym wielkim zbiorem najwyższej klasy zabytków. Jako pierwszy zwiedziliśmy Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mieszczą się tam pamiątki, obrazy, książki oraz modele przyrządów astronomicznych, którymi posługiwał się najwybitniejszy torunianin.

Fot. 5 Dom Mikołaja Kopernika

Po zwiedzeniu muzeum całą grupą przeszliśmy na Rynek Staromiejski gdzie znajduje się Pomnik Mikołaja Kopernika, który został odsłonięty w 1853 roku. Pomnik został wykonany z brązu przez berlińskiego rzeźbiarza Fryderyka Abrahama Tiecka. Ma on 2,6 m wysokości. Monument przedstawia Mikołaja Kopernika ubranego w togę profesorską, który w swojej lewej ręce trzyma astrolabium (przyrząd) , a palcem prawej ręki wskazuje niebo, co ma wskazywać na powiązania Kopernika z astronomią i badaniami nieba. Na cokole z przedniej strony znajduje się napis w języku łacińskim Nicolaus Copernicus Thorunensis. Terrae motor, Solis Caelique stator (pol. "Mikołaj Kopernik Torunianin. Ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo"). Autorem tego tekstu jest toruński profesor Rudolf Brohm. Na tylnej części cokołu znajduje się data urodzin i śmierci astronoma.

Fot. 6 Uczestnicy wycieczki przed pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu

Podczas spaceru po Starówce Toruńskiej podziwialiśmy:

  • Ratusz Staromiejski
  • Dwór Artusa
  • Kamienica pod Gwiazdą
  • Kościół pw. Św. Ducha
  • Pomnik Mikołaja Kopernika
  • Pomnik flisaka
  • Gmach Poczty Głównej
  • w pobliżu północno-zachodniego narożnika placu znajduje się Kościół Mariacki
  • Hotel "Pod Trzema Koronami"
  • Kamienica nr 5 (dawniej Schotdorffów, zwana również Pod Turkiem)
  • Apteka Królewska, założona w końcu XIV w.

Ostatnim zwiedzanym obiektem było Muzeum Inżynierii Komunalnej Torunia.

Fot. 7 Urządzenia w Muzeum Inżynierii Komunalnej Torunia

W godzinach wieczornych spacerując przepięknym bulwarem nadwiślańskim dotarliśmy do naszego busa . Zadowoleni z przebiegu wycieczki i pięknej pogody udaliśmy się w drogę powrotną do Kalisza. Wycieczka należała do bardzo udanych pod każdym względem za co należy podziękować naszemu przewodniczącemu Leszkowi oraz wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę.


SEP